EuroKegel
Bejelentkezés

Roger Conti a biliárdot a sport és a művészet igazi, egyetlen, tiszta ötvözetének tartotta - melyhez azonban ügyesség, mérték, önismeret, erős akarat és mind testi, mind mentális "edzés" szükséges.
Conti eltökélt volt, "A legszebb éveimből húszat áldoztam a biliárdra. Ha újra kellene kezdenem, újra megtenném." - nyilatkozta idősebb korában (kis híján száz évet élt).
"La tête et le bras" (Fej és kar!) - üzeni nekünk. Jó ha megszívleljük!

Alap kellékek 3 db szabványos karambolgolyó és 1 vagy 5 fabábu.

Két alapfajtája van e játékoknak:

  • a (sokak számára a snooker-ből, pool-ból, avagy a karambolból ismert) széria játék, illetve
  • a váltott lökésű játék fajta.

A váltott lökésű játékokban (120-as és variánsai) a játékosok váltva löknek, így mindkét fél (mondhatni) folyamatosan játékban van - ami minden bizonnyal szórakoztató. Következésképpen e játékoknál a pontszerzés mellet arra kell ügyelni, hogy az ellenfélnek ne maradjon állás (ahogy szokták mondani "dugni kell" :-) ) - leginkább a bábuk takarását kihasználva.

A játék vége

Mivel itt nem a golyókat kell "elfogyasztani" mint a piramid típusú biliárdjátékokban, így a játék végét adott pontszám elérése jelenti, ami bábu/bábuk elborításával (a lökőgolyó nem boríthat), karambollal lehetséges, illetve zsebes asztalon a célgolyó zsebbe küldései is megfelelő.

Mi számít karambolnak?

A karambol klasszikus fajtája a szabad karambol játék által ismerté vált fajta, amikor a lökőgolyó és valamely célgolyó érintkezése után a lökőgolyó a másik célgolyóval is érintkezik.
Van viszont egy "szerényebb" karambol fajta is (ismert mind az olasz, mind a német biliárdban), amikor a lökőgolyó és valamely célgolyó érintkezését követően a két célgolyó is érintkezik.

A magyarbiliárd játékokban általában mindkét karambol fajta megengedett, de az 1000-es játék szigorúbb változataiban vannak korlátozások.

Zsebes vagy zseb nélküli?

A Dél-Alföldön (főleg Hódmezővásárhely környékén) az 1960-as évekig zsebes asztalon is játszották a bábus biliárdot - mint a dánok. Voltak úgynevezett fordítós asztalok is, melyeknek két lapja volt - az egyik zsebes, a másik zseb nélküli - így a szükség szerinti oldalát lehetett fölülre fordítani.

Érdekes tény hogy a magyar fővárosban az első ("lyukatlan") karambol-asztalt jó pár évvel a 48-49-es szabadságharc után (Sztanoj Miklós szerint 1859-ben, Adorján Gyula szerint 1862 táján) használták az "Európa-szállodában" - "E célra egy lyukas asztalt alakítottak át oly módon, ... hogy karambol játék alkalmával a lyukakat ékekkel tömték be..."

Melyik a lökőgolyó?

A német eredetiben mindig a piros golyó a lökőgolyó, ez megmaradt a klasszikus széria játékokban (500-as, 1000-es) - következésképpen bármelyik nem piros golyó, célgolyóként használható ezen játékoknál. Érdekes, hogy a sváb településeken a 120-ast is így játsszák, ami pedig váltott lökésű (és Németországban nem elterjedt) - ezzel azonban lényegesen csökken a "dugás" lehetősége.

A váltott lökésű játékokban mindkét játékosnak külön lökőgolyója van (a piros nem lehet), és csak az ellenfél lökőgolyója a célgolyó (azaz a pirossal és a pirosra nem lehet lökni).

Mit jelent a kötelező fal?

A váltott lökésű játékokban még a célgolyó sem akárhogyan boríthat bábút!
A vonatkozó szabály nem is olyan egyszerűen írható le, inkább idézem :-)
"Ahhoz hogy a célgolyó bábut boríthasson (a célgolyónak) előbb, falat és/vagy piros golyót kell érintenie és/vagy a lökő golyónak kell falat érinteni még a célgolyó érintése előtt."

A hibázó ellenfele kapja a pontokat!

Fontos szabály, hogy "A lökő játékos hibájáért az ellenfélnek járó pontszám két részből tevődik össze: a hiba utáni büntetőpontból, illetve a hibás lökés alkalmával eldőlt bábuk, illetve létrejött karambol összértékéből."
Így belátható időn belül vége egy játszmának - kezdők esetén is.
Kiemelendő, hogy ezen szabály következtében (bár ezt a biliárdot is magas szinten elsajátítani nagyon is nehéz, mégis) két közel azonos tudású (akár kezdő) játékos is élvezni tudja a játékot - így sikerélmény segíti fejlődésüket.

A szabad karambol játék és "nehezítései" - közte egy magyar

A szabad karambol játék (amit a franciák francia biliárdnak neveznek) a 19. század végére professzionális körökben "... már unalmassá kezd válni, mert nincs se hossza, se vége." Ezres, kétezres sorozatokat (szériákat) löknek a "billiárdisták".
Szükségessé válik a játék nehezítése, így alakulnak ki a keretjáték variánsok, illetve a három és egyfalas változat.

A magyar 1000-es (egyfás) játék feszesebb változata - amit közkeletű elnevezéssel "bábus karambolnak" nevezünk - a szabad karamboljáték egyfajta "nehezítésének" tekinthető.

A "bábus karambol" szakági határokat átívelő játék. Fölveti egy szakágakat összekötő versengés lehetőségét: 3 fős csapatok, mindössze egy bábuval, karambol golyókkal, pool asztalon! :-)


Társaság a Nemzetközi Bábus Biliárdért
/ Eurokegel Szakág


- postacím: 5600 Békéscsaba, Berzsenyi utca 59.
- e-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
- telefon: +36209725902

Contact - In English, Po slovensky:
Dávid Szalkai
- e-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
- tel.: +36302740966


Még egy idézet a végére:
"Semmiben sem nyilvánul meg olyan világosan az emberek jelleme, mint a játékban."
/ Lev Tolsztoj

Társhonlap: MagyarBiliárd.